2010. november 25., csütörtök

6. és 7. napok, kedd és szerda

Magyar Hírlap

A hatodik és hetedik napon egyformán zajlottak le. Kivéve, hogy ma nem interneteztem, mert valahogy nem volt kedvem. Az 5. napi bejegyzésemben írtam, hogy lámpákat szereltek fel a panelházak köré. A gond, hogy még nem üzemelnek. Nem tudom akkor minek szerelték fel őket.
A tegnap két hír robbant be a köztudatba. Az egyik nemzetközi fontosságú, a másik pedig az erdélyi magyarságot érinti.
 Kezdjük az elsővel, mert az fontosabb.
A lángoló sziget. fotó: AP Photo/Yonhap

1.      Koreai krízis: a tegnap reggel (nov. 23) É. Korea tüzérsége támadást indított a Sárga tengerben lévő Yeonpyeong szigetre. A sziget, melynek lakossága 1200 körül tehető, tíz kilométerre fekszik az észak-koreai határtól. Észak-koreai hivatalságok Dél Koreát provokációval vádolták (egy katonai gyakorlat miatt). A támadásban két katona és két civil életét vesztette, többen megsérültek. A hatóságok kimentették a lakosságot az érintett övezetből.
Ongjin County office/AFP/Getty Images
A fennálló kérdés, amire a katonai elemzők válaszolni próbálnak, az, hogy mi okozta a támadást (mely legerősebb volt a koreai háború -1950-1953- óta.) A legtöbben arra gyanakszanak, hogy Kim Jong-Il (észak-koreai diktátor) fia, Kim Jong –un (aki súlyosan beteg apját követi majd Észak Korea vezetésében) politikai ellenfeleit akarja ijesztgetni.  A kommunista ország több évtizede él gazdasági és politikai elszigeteltségben. Komoly problémát okoz nukleáris programja is. Az Amerikai Egyesült Államok azzal vádolják, hogy atomfegyver kidolgozására törekednek. A kérdés, amire én nem válaszolhatok, hogy mennyire dolgozik USA azon, hogy egy újabb konfliktust nyisson Koreában. Minden esetre jó véget nem látok ebben az ügyben. Miért mondom ezt? Azért mert az ötvenes években is hasonló módon járt el a kommunista Korea.
Ongjin County office/AFP/Getty Images
A nagyhatalmak, Kína kivételével, elítélték a támadást. Az ENSZ arra szólította fel a népköztársaságot, hogy ítélje el Észak Koreát. Egyelőre kérdéses, hogy mikor következik be (ha egyáltalán bekövetkezik). Ha netán nem következne be, félő, hogy a kommunista Korea elhiszi magát és tovább fokozza majd a konfliktust. Kíváncsi lennék, hogy reagál majd az éhező észak –koreai nép a háború hírére.
A legjobb megoldás a tárgyalás és a béke, de ez egyelőre a jövő titka.

Eckstein-Kovács Péter /fotó: mediafax.ro
2.      Eckstein jelölése: Az egykori Kolozs-megyei szenátor (jelenleg Traian Basescu, államelnök kisebbségügyi tanácsadója) Eckstein Kovács Péter bejelentette, hogy a februári RMDSZ kongresszuson indulni fog a szövetségi elnöki tisztségért. A hír nagy port kavart az erdélyi és romániai médiában. Mindenki próbálja számítani az esélyét. Sokan nem veszik komolyan az ex szenátor jelölését, mivel rég nem vesz részt a szövetség életében. Több önjelölt jelent meg a napokba, legesélyesebbnek Kelemen Hunort látják, mivel élvezi Markó Béla támogatottságát. Senki sem gondol arra, hogy Eckstein háta mögött esetleg Basescu állna, ami sokat nyomna a latban. A valóság, hogy mindenféle képen nyerni fog a szövetség, mert akarva akaratlanul Markó ideje lejárt. A hatalomváltás friss vért hozhat az RMDSZ-be, amire nagy szüksége lenne, mert sorozatos kormányváltás és Markó hosszú elnöksége elkoptatta kissé a szövetség erejét.
 Egyelőre korai találgatni ki lenne az esélyesebb mivel még nem lehet tudni ki milyen erőket sorakoztat a háta mögé. A türelem és az idő majd eldönti ki lesz az RMDSZ következő elnöke.
fotó:  AP Photo/Yonhap, AFP, Getty Images, Mediafax, Magyar Hírlap

Nincsenek megjegyzések:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...