




Épp ezért a németek ezt a részt erősítették meg a legjobban. Ez nem kerülte el a szövetségesek figyelmét és arra a döntésre jutottak hogy a partraszállás nem végezhető el hatalmas veszteségek nélkül. A hadművelet kezdetére 55 gyalogos-, 25 páncélos-, 2 hegyi- és 4 ejtőernyős-, összesen 86 hadosztályt vontak össze. A légierő (RAF) 5049 vadászrepülőgépet, 3467 nehézbombázót, 1645 közepes és könnyű bombázót, 698 egyéb harci repülőgépet, 2316 szállító repülőgépet és 2591 vitorlázó repülőgépet számlált. Az inváziós haditengerészeti erők állománya 6 csatahajót, 2 monitort, 22 cirkálót, 93 rombolót, 159 kisebb hajót, 255 aknaszedő hajót, 233 deszant-szállítóhajót és 853 deszant-naszádot számlált. Az expedíciós erők összlétszáma 1944. június 6-án 2876439 katona volt. A Montgomery által kidolgozott partraszállási terv öt helyen irányzott elő partraszállást. A Carentani-öbölben két oldalt az amerikai 1. hadsereg első erőinek kellett két helyen, ehhez csatlakozva keletre a normandiai parton az Orne-ig az angol 2. hadseregnek kellett három helyen hídfőt létesítenie. A hídfők – nyugatról keletre – az Utah, Omaha, Gold, Juno és Sword fedőnevet kapták.
A német hadsereg nem tudta feltartani a támadást mivel nem volt képes elegendő katonát küldeni a nyugati harcszíntérre mivel keleten erőteljesen haladt a szovjet Vörös Hadsereg.
A partraszállás következtében a háború menete megváltozott és elősegítette a szövetségesek győzelmét.
A kép forrása: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/66/NormandySupply_edit.jpg
De kiáltom még egyszer azt is: aki gyáva, aki rest, aki alkudni akar, az nem közénk való; mert az a mi igazi ellenségünk: a mi árulónk.
Ezt kiáltom és hinni akarom, hogy nem leszek mégsem pusztában
Mit tehettünk? Dolgozzunk, hogy dicső polgárai legyünk ennek az országnak és Európának, bizonyítsuk be, hogy mit jelent erdélyi magyarnak lenni, hogy milyen erőt képviselünk. Ezért el kell menni szavazni június 7-én. Kit kell szavazni? Egyértelmű, a magyar összefogás listáját, az RMDSZ-t.
A magyar összefogás honlapja: http://www.magyarosszefogas.ro/
Gyermeknap
A Gyermeknap a világ sok országában ünnepnap. A Nemzetközi Gyermeknap (általában június 1.) megünneplése Törökországból ered és különösen volt kommunista országokban vált népszerűvé. Ehhez hasonló az ENSZ által létesített Egyetemes Gyermeknap (Universal Children's Day) intézménye.
Magyarországon 1931-től ünneplik (akkor még Gyermek Hétnek hívták), 1950 óta már csak egy napig tart és május utolsó vasárnapján tartják.
A Nemzetközi Gyermeknapot a világ számos országában megünneplik, általában (de nem mindenhol) június 1-jén. Az ünnepet először Törökországban tartották meg 1920-ban (1920. április 23.), majd később a genfi Gyermekjóléti Konferecián 1925-ben. Nem világos, miért pont június 1-jét választották ki.
Egyetemes Gyermeknap (Universal Children's Day)
Az ENSZ közgyűlése 1954-ben javasolta (836(IX). határozat), hogy minden országban tartsák meg az Egyetemes Gyermeknapot. Az ünnep célja, hogy megemlékezzenek a világ gyermekeinek testvériségéről és egymás közti megértésről, valamint a gyermekek jóléte érdekében kifejtett küzdelemről. Javasolták a kormányoknak, hogy mindenhol olyan napot jelöljenek ki erre a célra, amit megfelelőnek gondolnak.
forrás: www.wikipedia.hu