Amikor a kép készült, reggel 9 órakor -12 fokot mutatott a hőmérő, de a hőérzet -16 fok Celsziusz volt.
A reggeli hőmérséklet már téli, ez igaz, de a hó továbbá is késik. Ahogy a tegnap este is írtam, az előrejelzések szerint az első hó alig január 17-én fog leesni.
A meteorológia rövid története:
Időjárás előrejelzéssel már az ókorban (vagy talán az őskorban is) foglalkoztak.
A mezopotámiai népek a zikkuratok tetején csillagvizsgálót működtettek, ahol megfigyelték a csillagok járását és megpróbálták előrejelezni az időjárást.
A keleti tudással együtt az időjárás megfigyelés tudománya is eljutott Európába, ahol az ókori görögök és rómaiak is megfigyelték az időjárását és az éghajlat változásait. Ez a tudomány a papok hatáskőrébe tartozott és kevésbé volt tudományos.
Galilei/forrás: puskas.hu |
Toricelli és a barométer/ sulinet.hu |
Az első megfigyelő állomásokat a XVII. században hozták létre Olaszország területén és Angliában. 1701-ben Berlinben és létrehoztak egy megfigyelő központot.
A XVIII. - XIX. századokban az időjárás mérés és előrejelzés világszerte elterjedt és egyre fontos szerepet töltött be az egyszerű emberek mindennapjaiban is.
A szakszerű számítógépes előrejelzés az 1950-es években született.
A műholdas megfigyelés 1960-ban vette kezdetét, amikor fellőtték az űrbe a TIROS-1 elnevezésű műholdat.
Műholdkép / forrás: omsz |
Ötnapos előrejelzés |
Egy fontos része az időjárás előrejelzésnek az a nép időjárásjóslás. Az emberek megfigyelték a természeti jelenségeket és ebből kiindulva előrejelezték az időt, amit sok esetben kis versikék vagy népdalok formájában örökítették meg. Pl. "Luca napján kopog, Karácsonykor locsog", "Sándor, József, Benedek, zsákban hoznak meleget" stb.
RJA
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése