2015. január 29., csütörtök

70 éve szabadult fel Auschwitz

Auschwitz I - bejárat/ saját archív
Ahogy a tévében láthattátok vagy a netten olvastátok a napokban, pontosabban január 27-én, Európában az auschwitzi koncentrációs tábor 70 éve történt felszabadítására emlékeztek. Ezt az eseményt vagy megemlékezést én sem szeretném kihagyni, így megkésve, de gondolom, nem túl későn közlök pár képet és ezt az írást a blogomon.

Mi a holokauszt?
„A holokauszt (a görög ὁλοκαύτωμα, holokautóma szóból: „teljesen elégetett” áldozat). Zsidó terminusa a Soa vagy Soá (‏‏שׁוֹאָה), ami a teljes pusztulást, kiirtást jelenti (jiddis חורבן).[2] A holokauszt legismertebb jelentése a náci Németország által kontrollált területeken a második világháború alatt végrehajtott, a nemzetiszocialista német kormány által eltervezett és irányított népirtás, amelynek körülbelül hatmillió európai zsidó esett áldozatul.” – hu.wikipedia.org

A wikipédia által közölt meghatározást csak annyival egészíteném ki, hogy az ominózus esemény akkor kezdődött, amikor az első németországi zsidót származása miatt öltek meg. Ez már jóval a világháború kitörése előtt megtörtént, Hitler hivatali ideje elején.
Auschwitz I - Appelplatz / saját archív
Az Auschwitzi koncentrációs tábor vagy táborok
Az auschwitzi koncentrációs tábor három fő és több mellék egységből vagy táborból tevődött össze:
Az I-es tábor a dél-lengyelországi Oświęcim város mellett található.
A II-es, vagy BIRKENAUI tábor (amely a három közül a legnagyobb volt) a szintén dél-lengyel (Oświęcimtől nyugatra, 5 km-es távolságra,) Brzezinka határában fekszik. Ugyanitt volt a roma melléktábor is.
A III. vagy MONOWITZI tábor az IG Faben társaság Buna-Werke gyárának adott otthont.
Auschwitz I / saját archív
Az auschwitzi koncentrációs táborokban meggyilkolt vagy különböző körülményekben meghalt emberek pontos száma ismeretlen, de a történészek mintegy 1,1–1,6 millió áldozatot saccolnak.


         Az I-es tábor – AUSCHWITZ I:
1940. május 20-án alapították egy régi kaszárnya területén. Első lakói lengyel hadifoglyok voltak és 1940 június 14-én érkeztek.
A rekonstruált I-es gázkamra és krematórium Auschwitz I-ben / saját archív 
         Több kísérlet után az SS eldöntötte, hogy az internáltakat (főleg zsidókat) cianid gázzal (Zyklon B) mérgezi meg. Az első áldozatokat, ezzel a módszerrel 1941. szeptember 3-án végezték ki. Az ártatlan internáltakat levetkőztették, majd zuhanyzó rózsákkal ellátott terembe zárták, ahol azonban víz helyett mérges gázt kaptak. A hullákat elégették. Az I-es tábor területén az I-es gázkamra és krematórium egészen 1942-ig üzemelt. Ezt Rudolf Höß, táborparancsnok, feleségének panaszai miatt (lakásuk a krematórium közelében volt) zárták be, majd Birkenauba költöztették ahol négy gázkamrát és krematóriumot működtettek.


        
Birkenau bejárata / saját archív
A II-es tábor – AUSCHWITZ BIRKENAU:
         1941 októberében kezdték el építeni, de működését 1942 augusztusában kezdte meg.
         Ebben a táborban több százezer embert tartottak fogva (néha egyszerre 400 ezret is). Az AUSCHWITZ név hallatára, az emberek erre a táborra gondolnak.
         A tábort több, egymástól elkülönített részlegre osztották. Ilyen részlegek voltak például a női-tábor, gyerek-tábor, roma-tábor, „Kanada” raktár-tábor stb.
         Birkenauban tevékenykedett Josef Mengele tábori orvos is, melynek kegyetlensége és kísérletei utólag világszerte is híressé váltak. Erről Nyiszli Miklós is ír az Orvos voltam Auschwitzben című könyvében.
         1944 nyarán a magyarországi és erdélyi zsidók döntő többségét ebbe a táborba internálták.
        
Birkenau - női barakk / saját archív
A III-as tábor – MONOWITZ:
         Fegyver-, vegyipari gyárak és bányák tartóztak a fennhatósága alá.
         1942 májusában kezdte meg működését, az IG Faben konszern tulajdonában lévő Buna-Werke műgumi és benzingyár megnyitásával.
         A felszabadítás
         A szovjet hadsereg közeledésének hírére a német hadsereg felrobbantotta a birkenaui gázkamrákat, a foglyokat pedig elszállították. A tábor területén maradt 7500 foglyot (akiket gyengeségük nem tudtak elszállítani) a Vörös Hadsereg 322. lövészegysége szabadította fel 1945 január 27-én.
       
Gyerekbarakk / saját archív
  Emlékezete
         A háború után több éven keresztül elhagyatott maradt, utólag múzeummá alakították, egyes részeit restaurálták. Jelenleg az UNESCO világörökség része.
         A múzeummá alakított tábort, évente több millió turista látogatja meg.
A koncentrációs tábort én is meglátogattam, még annak idején, 2008-ban, amikor részes voltam egy holokausztos képzésnek. Látogatásomkor nem kevesebb, mint öt napot töltöttem a lágerben, ahol az
Én Birkenauban / saját archív
egykor SS lakosztályban voltunk elszállásolva. Auschwitzi látogatásom megrázó élmény volt. El sem lehet képzelni mennyire lehangoló az a hely. A több milliós áldozat emléke mai nap is rányomja bélyegét a látogatókra. Röviden egy olyan megrázó élményben volt részem, amit életem végéig nem felejtek majd el.
Auschwitz I / saját archív
Annak idején én is készítettem pár képet, azok közül párat ide is feltöltöttem.

RJA

Auschwitz I / saját archív

Nincsenek megjegyzések:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...